بسته
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
منوی محصولات
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  DDNS چیست و چه کاربردی در سیستم دوربین های مداربسته دارد؟

  dns and ddns

  DDNS یا Dynamic Domain Name System ،به معنی DNS پویا یا سیستم دامنه پویا می باشد. به زبان سادهDDNS، یک سرویس شبکه است که وظیفه آن تبدیل دامنه های مختلف اینترنت به آدرس آی پی می باشد.

  برای درک بهتر مفهوم و عملکرد DDNS ابتدا در خصوص DNS کمی توضیح می دهیم . هر دستگاه تحت شبکه ای از جمله دوربین های تحت شبکه، NVR یا DVR در دنیای شبکه دارای یک آدرس یا IP مشخص است.حال بیایید تصور کنید که هر IP دوربین مانند یک شماره تلفن است. در این صورت ، DNS مانند یک پایگاه داده است که همه شماره ها را در خود داشته و نام و محل آنها را می داند (درست مانند سامانه 118 مخابرت).

  حال تصور کنید می خواهید با مخاطبی ارتباط برقرار کنید که شماره او را ندارید، شما می توانید با سامانه 118 تماس گرفته و با ارائه نام مخاطب ، به شماره آن دسترسی داشته باشید . نکته ی مهمی که باید مورد توجه قرار دهیم این است که در این کار هدف ما ارتباط با مخاطب است نه برقراری تماس با 118. از این رو ارتباط ما بعد از دریافت شماره مخاطب و برقراری تماس شروع خواهد شد.

  در دنیای اینترنت زمانی که به سایتی مراجعه می کنید، در واقع نام وب سایت را در مرورگر خود وارد می کنید. شما با این کار عملا از سرویس DNS استفاده می کنید. حال  ببینیم شما دقیقا چه مراحلی پشت سر میگذارید.

  شما تنها نام سایت را وارد کرده اید و از آدرس IP سایت هیچ اطلاعای ندارید. این سرویس DNS بود که نام را از شما گرفته و IP سایت را برای شما برگردانده است و شما با داشتن آدرس IP ، درخواست خود را به سایت ارسال می کنید.

   

  چرا از سیستم DNS استفاده میکنیم؟

  چند دلیل مهم آن عبارتند از:

  معمولا حافظه افراد نام ها را بهتر حفظ می کند تا شماره های پیچیده و چند قسمتی.

  آدرس های آی پی همواره تغییر می کنند و در طول زمان یک آدرس آی پی می تواند چند بار تغییر نام داشته باشد.

   

  DDNS یا DYNAMICDNS چیست؟

  در DDNS ، کاربر می تواند تحت شرایط خاصی اطلاعات مربوط به آن را آپدیت کند و نام ثابت همواره می تواند IP تغییر پیدا کرده را به درستی پیدا کند. برای روشن تر شدن این موضوع به مثالمان برگردیم.

  تصور کنید که با سامانه 118 تماس میگیریم و شماره مخاطبی را می خواهیم. سامانه شماره شخص را ارائه می کند اما پس از تماس متوجه می شویم که فرد از آنجا رفته و شماره واگذار شده است. در این هنگام DNS کار خود را انجام داده است اما اطلاعات سیستم قدیمی است و بروز رسانی نشده و به درد ما نمی خورد!

  حال اگر از DDNS استفاده می کردیم، زمانی که فرد تغییر مکان و شماره می داد ، بلافاصله شماره جدیدش در سامانه اصلاح شده و ما می توانستیم با همان نام قبلی او را پیدا کنیم. از این رو سیستم DDNS ، نوعی DNS است که به دستگاه تحت شبکه(دوربین یا NVR) اجازه می دهد تا تحت شرایط ویژه و مشخصی، آدرس IP ثبت شده اش را بروز رسانی کند.

   

   

  کاربرد DDNS در سیستم دوربین های مداربسته چیست؟

  مشکلی به نام کمبود IP Public باعث می شود تا سیستم DDNS طرفداران پر شماری داشته باشد. به این مثال توجه کنید: هنگامی که از اینترنت استفاده می کنید، با توجه به نوع اینترنت، سرویس دهنده اینترنت شما در زمان های مشخصی به هر مودم یک IP Public از نوع IPv4 اختصاص می دهد. به دلیل محدود بودن تعداد این آی پی ها، هر بار که از اتصالتان به اینترنت قطع و مجددا وصل می شوید(یا مودم را خاموش و روشن می کنید) سیستم یک آی پی جدید به شما اختصاص می دهد. این تغییر IP برای کاربران خانگی و معمولی عادی است اما مشکل زمانی ایجاد می شود که بخواهید به طور مثال از راه دور تصاویر دوربین مدار بسته خود را ببینید. شما برای اینکار به یک IP ثابت نیاز دارید که تغییر نکند تا بتوانید همواره با NVR یا دوربین مداربسته خود ارتباط داشته باشید. در این موقع بهترین و مناسب ترین راه حل استفاده از DDNS است تا به کمک آن آی پی متغیر خود را تحت نام دامنه به صورت ثابت داشته باشید.

   

  بنابر این، جهت انتقال تصاویر سیستم های مداربسته راه حل های مختلفی از جمله خرید آی پی ثابت، استفاده از سیستم p2p و حتی بکارگیری سیستم DDNS وجود دارد که کاربران می توانند با در نظر گرفتن ویژگی ها و شرایط هر یک اقدام به تهیه و انتقال تصاویر دوربین های مداربسته خود نمایند. 

  نظر خود را بیان کنید